Dzień 2 – Talent nie istnieje

Dzień w dzień będziesz poznawał tajemnice osiągania sukcesu. Twój proces właśnie się rozpoczyna. Serdecznie zachęcam Cię do wykonywania jednej lekcji codziennie. Nie więcej, nie mniej. Słomiany zapał… nie tędy droga. Żarliwością i pracą wykraczającą zdecydowanie ponad siły możesz zaprzepaścić swój kiełkujący entuzjazm. Zwycięstwo wymaga konsekwencji i wytrwałości. Dzisiaj zgłębimy temat talentu.

Talent nie istnieje.
Wojciech Domińczak
Mentor, mówca motywacyjny, założyciel największej pracowni rysunku w Polsce "Domin".

“Ma niezwykły dar”, “to talent”, “obdarzony inteligencją”, “jest geniuszem”. “Po prostu nie mam tego czegoś”. Jak wygodnie tak rzec. Wyjaśnienie sukcesu i doskonałych rezultatów słowem “talent” jest wygodnym uzasadnieniem własnych zaniechań. Możemy już w dalszym ciągu tkwić w błogiej akceptacji swojej sytuacji i w swojej słodkiej rutynie.

Prowadzisz mały sklep internetowy i wydaje Ci się, że oszczędzasz pakując samodzielnie paczki? Mija rok, sklep jest dalej mały i ty dalej pakujesz swoje paczki “walcząc o przetrwanie” i pracując dzień w dzień. Czy w ciągu roku podjąłeś się działań realnie promujących sklep w internecie, zacząłeś publikować regularnie chociaż 10-sekundowe ujęcia na instagramie, facebooku lub youtube? Czy pakując paczki zmieniasz coś realnie w funkcjonowaniu swojego biznesu? 

A może inaczej… chodzisz na siłownię, regularnie ćwiczysz, może nawet biegasz, ale twoja sylwetka niewiele się zmienia, a na pewno jest daleka od pożądanej? Hmm… tak, to z pewnością te geny. Jesz zdrowo, ale i tak… rezultat jest podobny? 

Ja też trenowałam dużo, ja też jadłam zdrowo. Nigdy jednak nie złożyłam moich działań w spójną całość. Wiesz jak to jest… przecież się tym “zajmowałam”, przecież się starałam. Aż przyszedł dzień. I ten dzień też nadszedł dla Ciebie. Czas na realną zmianę. 

To ja – Ola Dąbrowa. Kiedyś i… później.

Gdyby ludzie wiedzieli ile pracy w to włożyłem, nigdy nie nazwaliby mnie geniuszem.
Michał Anioł
Wybitne dokonania są tak naprawdę pochodną dziesiątek pomniejszych umiejętności lub działań, wyuczonych albo odkrytych, które zostały pieczołowicie przemienione w nawyk, a potem złożone w spójną całość.
Friedrich Nietzsche
Filozof

Oczywiście nie przeczę, że istnieje coś takiego jak “naturalne predyspozycje”. Tak zwany talent nie jest jednak żadną gwarancją sukcesu. Można również wpaść w pułapkę talentu. Między posiadaniem predyspozycji, a ich wykorzystaniem, odniesieniem sukcesu jest gigantyczna przepaść. Badania wykazują, że naturalne predyspozycje nie przekładają się w decydujący sposób na finalne rezultaty. Znacznie ważniejsze są wypracowane oraz zamienione w nawyki działania nacechowane uporem, systematyką, prawidłowością, zacięciem.

Angela Duckworth, światowa ekspertka oraz poszukiwaczka tajemnic sukcesu, stworzyła równanie obrazujące sposób osiągania mistrzostwa.

Zwróć uwagę, że “wysiłek” pojawia się dwukrotnie. Rzecz w tym, że bez wysiłku, talent jest niczym więcej jak niewykorzystanymi możliwościami, potencjałem. 

talent x wysiłek = umiejętności

Dodajmy do tego również wpływ okoliczności. Odpowiedni mentor oraz środowisko są kluczowe dla rozwoju umiejętności.

umiejętności x wysiłek = sukces

 

Talent, składnik X, czy "geniusz". Zwał jak zwał. To nie są czynniki decydujące o sukcesie. Tylko wysiłek sprawi, że umiejętność może przynieść realny rezultat.
Ola Dąbrowa

Kluczowy jest zatem upór, odpowiednia strategia konsekwencja oraz długotrwała systematyczność. W tym kursie krok po kroku będziemy tworzyli fundamenty Twojego szczęśliwego życia. Poprosiłam Cię o przerabianie tylko jednej lekcji dziennie, wpajano Ci zapewne od dzieciństwa, że wytężona praca różni od nas od osób, które osiągnęły sukces. Znacznie ważniejsza jest jednak pasja,  wytrwałość, świadomy wybór długofalowego celu oraz obranie odpowiednich strategii podnoszenia swoich umiejętności.

Checklista zadań - dzień 2:

[wpforms id="2039" title="false"]
Doskonałość rzekomo nie staje się. Wobec wszystkiego, co doskonałe, przywykliśmy nie pytań, jak powstawało, lecz cieszyć się z tego, co jest, jak gdyby wystąpiło z ziemi za dotknięciem czarodziejskim.
Friedrich Nietzsche
Filozof