Jak zabezpieczyć stronę WordPress przed SPAM – jak dodać reCaptcha

SPAM na stronie WordPress to Twoja codzienna udręka? Dodaj na stronę Google reCaptcha!
Na Twojej stronie WordPress pojawiają się dziwne komentarze, podejrzane typy zakładają konta lub próbują się zalogować, a SPAM to Twoja codzienna udręka?
Nie czekaj, dodaj Google ReCaptcha za darmo, aby chronić swoją stronę WordPress przed spamem i różnymi nadużyciami ze strony botów. Recaptcha pozwoli witrynie dowiedzieć się, czy użytkownik odwiedzający Twoją witrynę jest prawdziwą osobą, czy może botem, którego trzeba zablokować! W filmie pokażę Ci jak dodać taki mechanizm zarówno na całą stronę. Google ReCaptcha pozwoli na zdecydowane zmniejszenie SPAMu! Dokonamy teraz integracji w kilku prostych krokach:
Należy zacząć od rejestracji Twojej strony w Google Recaptcha! Wypełnimy teraz formularz na stronie Google i pobierzemy klucze konfiguracyjne.
Ta lekcja jest częścią kursu o tym, jak zabezpieczać strony WordPress
Teraz wpiszmy etykietę – to nadana przez nas nazwa integracji – wpisz etykietę, która pozwoli na łatwą identyfikację witryny w przyszłości! Ja wpiszę nazwę mojej strony.
Typ reCAPTCHA – tutaj należy wybrać odpowiedni typ, pamiętaj, że jeżeli będziesz chciał zmienić w przyszłości typ to konieczna będzie ponowna rejestracja witryny i pobranie nowych kluczy.
Typy reCaptcha różnią się mechanizmami działania, nie każdy plugin jest kompatybilny z każdym typem. Polecam wybranie recaptcha v3, ponieważ istnieją już mechanizmy pozwalające botom na ominięcie zabezpieczeń recaptcha v2. Pokrótce jednak opiszę poszczególne rodzaje reCaptcha:
reCaptcha v2 pozwala na dodanie pola do zaznaczenia „nie jestem robotem, np.: podczas logowania, zmiany hasła lub wysyłki wiadomości poprzez formularz kontaktow. Możesz również dodać reCAPTCHA działający w sposób niewidoczny dla użytkownika. W przypadku reCaptcha v2 będziesz mógł zwiększyć poziom zabezpieczeń, jeżeli domyślny wciąż będzie przepuszczał jakiś SPAM.
reCaptcha v3 natomiast sam analizuje czy dany użytkownik może być botem, jeżeli stwierdzi jakieś nieprawidłowości w zakresie działań użytkownika, poprosi go o weryfikację. W tym przypadku zwykły użytkownik nie powinien być dodatkowo weryfikowany, wszyscy będą szczęśliwi, oprócz botów!
Poniżej wpisz swoją domenę, ale uwaga, nie dodawaj żadnych przedrostków typu https/http czy www. Wpisz tylko adres strony – np.: ja wpiszę moją stronę oladabrowa.pl.
Właściciele – tutaj możesz określić właściciela strony, w większości przypadków możesz pozostawić maila już podanego.
Zaakceptuj regulamin Google ReCaptcha.
Wyślij alerty do właścicieli – w większości przypadków pozostawia się to pole zaznaczone.
Po chwili wygenerują się nasze klucze integracyjne, które następnie należy dodać na stronę.
Włączmy teraz ochronę recaptcha na całą stronę, tym celu pobierz plugin Advanced noCaptcha & invisible Captcha (v2 & v3).
Zmieńmy teraz ustawienia pluginu! Zobacz w tutorialu filmowym!
Teraz na stronie pojawiło się logo reCaptcha!
Jeżeli używasz technologii AMP to przyspieszania swojej strony na telefonie to kliknij teraz Ustawienia i wybierz Zezwalaj na działanie tego klucza na stronach AMP i zapisz
Wykonaj teraz testy swojej strony, czy wszystko działa prawidłowo! Zwróć szczególną uwagę na poprawne działanie strony do logowania się oraz formularzy kontaktowych.
Chciałbyś ukryć legalnie logo reCaptcha na stronie? Przejdź przez link ten link i zobacz mój film jak to zrobić!
I to wszystko w tej lekcji! Jeżeli chciałbyś dodać więcej zabezpieczeń na swoją stronę na WordPressie zobacz moje pozostałe filmy na ten temat!